Ako vyčistiť rolety Deň a Noc?

Návod ako vyčistiť rolety bez toho, aby ste ich zničili

Rolety Deň a Noc alebo žalúzie deň a noc sa od bežných roliet líšia v niekoľkých kľúčových oblastiach, preto je pri čistení roliet deň a noc potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých vecí, ktoré vyplývajú z ich materiálov a konštrukcie.

Ako teda čistiť rolety deň a noc bez toho, aby ste ich zničili, a čo môžete a čo nemôžete robiť? V tomto článku sa dozviete, ako účinne čistiť rolety deň a noc (žalúzie deň a noc), a tiež niekoľko vecí, ktorým sa treba vyhnúť, aby vaša roleta vyzerala dlhé roky ako nová.

Mali by ste kvôli čisteniu demontovať rolety deň a noc z okna?

Nie. Môžete síce odobrať celú kazetu (vrchnú časť, do ktorej sa látka rolety schováva), ale nemá to žiadny skutočný prínos a len si tým pridávate prácu. Takisto sa nenechajte zlákať na to, aby ste na čistenie rolety deň a noc vybrali z kazety samotnú roletu (jej látkovú časť), pokiaľ si nie ste istí, že ju dokážete celú správne poskladať.

Ako čistiť látku na roletách deň a noc?

Pokiaľ ide o textilné časti roliet deň a noc, jednotlivé pruhy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Priesvitné pruhy rolety deň a noc sú vyrobené z jemnej polyesterovej tkaniny, a preto by sa s nimi malo zaobchádzať ako s jemnou tkaninou. 

Ako čistiť rolety deň a noc pomocou prachovky?

Jemné oprášenie prachovkou z peria alebo niečím podobne mäkkým a poddajným veľmi poteší rolety deň a noc. Ak to takto zvyknete robiť ako súčasť bežného upratovania, potom vaše rolety vydržia dlhú dobu čisté a v budúcnosti nebude čistenie roliet deň a noc vyžadovať iné agresívnejšie metódy čistenia. Aby ste zabránili pokrčeniu látky, udržiavajte ju napnutú (ale neťahajte za ňu) tak, že pri utieraní prachu budete držať spodnú lištu rolety.

Ako vyčistiť malú (lokálnu) špinu na roletách deň a noc?

Ak sa "niečo" dostalo na vašu roletu deň a noc a potrebujete ju vyčistiť, aby ste odstránili malé alebo lokálne stopy, budete potrebovať dve mäkké utierky. Každá z nich by mala byť vlhká, ale nie mokrá, a ak chcete, môžete použiť malé množstvo veľmi zriedeného čistiaceho prostriedku, ktorý je vhodný na jemné tkaniny. Držte handričky na oboch stranách tkaniny v danej oblasti a veľmi jemne ju oklepte alebo potraste, aby ste podporili odstránenie špiny/paradajkovej omáčky/vína z rolety deň a noc. Snažte sa utierať podľa smeru väzby tkaniny, aby ste predišli zodvihnutiu jednotlivých vlákien rolety, a nedrhnite ju ani netrite príliš silno.

Ako sa zbaviť hmyzu z roliet deň a noc?

Počas vrcholiaceho leta, keď sa všetko bzučiace, hryzúce a otravné snaží nasťahovať do vášho interiéru, sa môže stať (najmä ak nemáte namontované siete proti hmyzu), že sa hmyzu podarí dostať do vnútornej časti vašej rolety deň a noc, teda do medzery medzi predným a zadným kusom látky. Ak sa hmyz zachytil svojimi nožičkami v štruktúre látky buď vo vnútri rolety, alebo mimo nej, odporúčame jemne švihnúť prstom alebo ich jemne potriasť prachovkou alebo podobným prostriedkom, aby ste ich uvoľnili bez toho, aby ste riskovali zachytenie látky rolety deň a noc. Ak pristanú na podlahe mimo rolety, jednoducho ich povysávajte. Ak dopadne hmyzu do vnútra rolety do medzery medzi prednou a zadnou stranou látky, odporúčame použiť prachovku s dlhou rúčkou, aby ste hmyz vytlačili na koniec rolety. Ak je vaša roleta (žalúzia) deň a noc obzvlášť široká, možno budete potrebovať pomoc, aby vám niekto látku podržal.

Ako vyčistiť rolety deň a noc o niečo dôkladnejšie?

Ak ste čistenie roliet (žalúzií) deň a noc na nejaký čas zanedbali, tu je návod, ako vyčistiť rolety deň a noc trochu dôkladnejšie.   Použite mäkkú handričku, ktorá je vlhká (ale naozaj len vlhká, dôkladne vyžmýkaná a nie mokrá) a jemne utrite obidve vrstvy látky rolety z oboch strán. Ideálne je použiť len vodu, ale aj veľmi jemný roztok čistiaceho prostriedku bude tiež v poriadku, ak je dôkladne zriedený a vhodný na jemné látky, ako je hodváb a vlna. Ak sa rozhodnete pre tento postup, snažte sa roletu príliš nenamočiť a v prípade potreby ju osušte ďalšou mäkkou handričkou. Potom nechajte roletu deň a noc úplne roztiahnutú a, ak je to možné, aj samotné okno otvorené, aby mohla roleta rýchlo a prirodzene vyschnúť; to pomôže zabrániť vzniku plesní.

Ako nečistiť rolety deň a noc

Ak ste si prečítali vyššie uvedené tipy na čistenie roliet deň a noc, môžete sa do toho pustiť. Pre všetkých ostatných uvedieme „dobré nápady“, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri čistení roliet deň a noc.

Nepoužívajte vysávač na čistenie roliet deň a noc

Niektoré tipy roliet zvládnu vysávanie, ale rolety deň a noc medzi ne nepatria. Neodporúčame vysávať rolety deň noc, pretože sa vysávaním môžu deformovať alebo dokonca roztrhnúť priehľadné časti látky. Agresívne vysávanie bude takmer určite znamenať koniec vašich nových roliet deň a noc, a v podstate budete ľutovať, ak to skúsite, a takmer určite budete potrebovať nové rolety!

Nenamáčajte rolety deň a noc do vody

Rolety deň/noc by ste sa nemali pokúšať čistiť namáčaním do vody, napríklad do vane, alebo prať v práčke. Látka roliet deň a noc nie je vhodná na ponáranie a už vôbec nie pranie v práčke alebo používanie pracích prostriedkov.

Nepoužívajte kefku na rolety deň a noc

Niektoré iné typy roliet / žalúzií možno čistiť mäkkou kefkou na odstránenie prachu a nečistôt, nie však rolety deň a noc. Aj tie najjemnejšie štetiny sú schopné ťahať a zachytávať alebo dokonca trhať vlákna na roletách deň a noc.

Ako čistiť nosník a bočné lišty roliet deň a noc?

Ak zistíte, že potrebujete vyčistiť vnútornú stranu bočných vodiacich líšt rolety deň a noc alebo horný kryt (horný kryt, v ktorom sa nachádza mechanizmus), môžete to urobiť pomocou mäkkého štetca. Pokiaľ ide o vonkajší povrch hliníkového krytu (nosníka) a hliníkových vodiacich líšt, stačí ich utrieť vlhkou handričkou; to isté platí aj pre retiazku na ovládanie rolety deň a noc.

Dúfame, že tieto rady o tom, ako nečistiť alebo čistiť rolety deň a noc vám pomôžu a povedia všetko, čo potrebujete vedieť.