Ako vyčistiť hliníkové žalúzie?

Prečítajte si nášho sprievodcu o tom, ako vyčistiť hliníkové žalúzie. Zdieľame s vami naše najlepšie tipy ako sa zbaviť nečistôt na horizontálnych žalúziách, aby vyzerali čo najlepšie.

Na čistenie žalúzií mnohí ľudia zabúdajú. Keď je však čistenie žalúzií zanedbané, môžu sa žalúzie znečistiť prachom, chlpmi domácich zvierat a všetkými ostatnými časticami a látkami, ktoré poletujú v interiéri. Horizontálne žalúzie sú veľmi praktické, avšak rovnako ako všetky ostatné povrchy časom zhromažďujú prach a škvrny. Pravidelným čistením budú mať žalúzie krásny a svieži vzhľad. Čistenie žalúzií je veľmi jednoduché a väčšinou nezaberie mnoho času. Tu je postup:    

Pomôcky na čistenie žalúzií

V skutočnosti neexistuje žiaden najlepší spôsob, ako vyčistiť žalúzie. Metódy a nástroje, ktoré použijete na čistenie žalúzií, budú závisieť od množstva nahromadeného prachu alebo znečistenia. Bez ohľadu na to, z čoho sú vaše žalúzie vyrobené, budete potrebovať nasledujúce položky:

Jemné čistenie prachovkou

Najprv skontrolujte, či má žalúzia nejaké lepkavé škvrny. Ak áno, jemne ich odstráňte pomocou saponátu, alebo čistiacim prípravkom na okná. Potom žalúzie dôkladne osušte papierovou utierkou. Potom otočte lamely na žalúzií do zatvorenej polohy. Použite mäkkú handričku alebo špeciálnu prachovku. Každú lamelu systematicky pretrite od stredu lamely až po okraj. Po vyčistení všetkých lamiel na tejto strane žalúzií otočte lamely na druhú stranu a urobte to isté.   

Čistenie žalúzií pomocou vysávača

Horizontálne žalúzie môžete vyčistiť aj pomocou vysávača, ale je veľmi dôležité, aby ste to robili iba vtedy, ak máte nadstavec s kefkou na čalúnenie, inak by ste mohli žalúzie poškriabať. Výkon vysávača nastavte na nízku úroveň a odskúšajte silu nasávania skôr, ako začnete s čistením, pretože ak je vysávač príliš výkonný môže poškodiť lamely na žalúziách. Pripojte kefku na čalúnenie k vysávaču a zatvorte žalúzie. Jemne prechádzajte s kefkou po povrchu lamiel z hora dole. Potom otočte lamely na žalúziách na opačnú stranu a opakujte postup.